MPBP w Świdniku prowadzi liczne kluby.
Dołącz do nas już dziś!
Kluby odbywające się w Bibliotece Głównej:
MediaStrefa:
- Klub Filmowy Odlot tworzą pełnoletni miłośnicy sztuki filmowej. Mieści się on w MediaStrefie M-PBP w Świdniku. Przyświeca mu założenie, że potrzebne jest miejsce do swobodnego pogłębiania, poszerzania wiadomości z zakresu filmu. Spotkania odbywają się raz w miesiącu. Rozpoczynają krótką prezentacją wprowadzającą a kończą dyskusją na temat obejrzanego filmu. Klubowicze mają swobodę w wyborze filmu, który chcą obejrzeć. Aby zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki do swobodnej dyskusji, do minimum ograniczono kwestie formalne. Klubowicze nie muszą wypełniać żadnych dokumentów zgłoszeniowych ani wnosić jakichkolwiek opłat. Celem Klubu Filmowy Odlot jest podnoszenie kultury filmowej poprzez projekcje utworów o wysokich walorach artystycznych, filmów wysoko ocenianych przez krytyków a także nagradzanych najważniejszymi nagrodami w dziedzinie filmowej. Działalność Klubu to także kształcenie umiejętności samodzielnej oceny oglądanych filmów, integracja środowisk skupionych wokół biblioteki oraz zachęcenie nowych użytkowników do korzystania z biblioteki i jej oferty. Lokalizacja MediaStrefa.
- OK! BOOMER – Klub Dobrej Muzyki - to comiesięczne spotkania skierowane do młodzieży i dorosłych na temat muzyki współczesnej. Celem działań jest stworzenie pola do dyskusji między pokoleniami oraz zgłębiania wiedzy dla pasjonatów muzyki. Spotkania oparte o dokumenty filmowe i płyty dostępne w MediaStrefie.
- Klub Filmowy ,,Mali Kinomanii" skierowany jest do dzieci powyżej 4 roku życia. Idea jaka mu przyświeca to udostępnianie dzieciom wartościowych filmów/animacji, które wyróżniają się walorami edukacyjnymi, artystycznymi oraz produkcyjnymi. Działalność Klubu to także kształcenie umiejętności oceny postaw bohaterów przedstawianych produkcji, wyrażania własnych opini i poglądów oraz nauka kreatywnej dyskusji. Klub działający przy bibliotece to niewątpliwa zachęta do korzystania z oferty placówki oraz przedstawienie najmłodszym biblioteki z innej, bardziej atrakcyjnej strony.
Wypożyczalnia dla dorosłych:
- Klub płytowy „Igła" - zapraszamy na rozmowy w oparciu o wymianę płyt winylowych, doświadczeń i spostrzeżeń związanych z historią muzyki polskiej i światowej. Podczas spotkania uczestnicy mogą prezentować i odsłuchiwać wybrane płyty z przeróżnych gatunków muzycznych. Analogowe nośniki cieszą się coraz większym zainteresowaniem, stąd nasza inicjatywa na powstanie i działanie klubu „Igła". W ramach klubu kupujemy do zbiorów płyty gramofonowe. Wyposażyliśmy też naszą galerię w sprzęt odsłuchowy najwyższej jakości, czyli gramofon wyposażony we wkładkę MC, wzmacniacz lampowy, dedykowane do tego kolumny. Przywilejem członków klubu jest to, że mogą skorzystać z myjki do płyt, którą mamy na wyposażeniu, ale również mogą wymieniać się płytami, które są niepotrzebne, zmienia im się gust lub mają dublety.
- Edukacja filmowa seniora - to cykl, w którym wychodzimy naprzeciw potrzebom osób starszych. Conajmniej raz w miesiącu zapraszamy naszych widzów na projekcje ciekawych filmów, które emeryci i renciści mogą zobaczyć i o nich podyskutować.
- „Z literaturą przez świat” - cykl spotkań organizowanych dla Zespołu Literackiego Uniwersytetu III Wieku.
Oddział dla dzieci i młodzieży:
- Klub Mum's Time - klub biblioteczny dla mam z dziećmi. Spotkania są tematyczne i oparte o księgozbiór biblioteczny. Zajęcia mają charakter rodzinny i mają na celu integrację społeczną dzieci i mam. Służą rozwojowi sensorycznemu dzieci a także promują bibliotekę w środowisku społecznym jako miejsce sprzyjające nieformalnym spotkaniom. Spotkania zawierają w sobie elementy nauki języka angielskiego i są przeplatane momentami muzycznymi, ćwiczeniami ruchowymi oraz prostymi zadaniami plastycznymi. W spotkaniach mogą uczestniczyć wszystkie mamy z dziećmi w wieku 1-3 lat.
- Dyskusyjny Klub Książki (dla dorosłych) -spotkania i dyskusje klubu o książkach mają charakter nieformalny: można swobodnie rozmawiać o wspólnie czytanych książkach, nie trzeba być specjalistą (np. filologiem, krytykiem literackim czy bibliotekarzem), Uczestnicy spotykają się, by czerpać przyjemność z rozmów. Klubowicze należą do wszystkich grup wiekowych i społecznych, mają różne zainteresowania, zwykle dużo czytają.
- Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki - podobnie jak DKK dla dorosłych klub ma charakter nieformalnych spotkań i dyskusji o książkach, kulturze. Podczas spotkań uczestnicy zacieśniają wzajemne relacje i wymieniają opinie nie tylko nt. książek. Spotkania klubu dotyczą konkretnych pozycji, omówieniem szczególnych zagadnień, są dyskusjami z wykładowcami lub panelami filmowymi. Uczestnicy spotkań są w wieku 14 lat i więcej.
Kluby w filiach:
Filia nr 1:
- Koło Gospodyń Miejskich "Praktyczna Pani" - oferta spełniająca oczekiwania kobiet. Uczestniczki są w różnym wieku, uprawiają różne zawody, mają inne wykształcenie i doświadczenie życiowe. Łączy zamiłowanie do działalności społecznej oraz pasje tworzenia rzeczy pięknych.
- Klub Wolontariatu "Niewidzialne Ręce" - klub skupiający osoby w różnym wieku (dzieci/młodzież/dorośli/osoby starsze). Podejmuje działania wynikające z profilu działalności biblioteki. Ma na celu rozwijanie wśród mieszkańców/czytelników, postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości i bezinteresowności. Wolontariusze zapraszani są zarówno do współpracy długoterminowej, jak i akcyjnej. Wykonują różne zadania, od prostych prac biurowych, po udział w akcjach charytatywnych.
- Klub Gier Planszowych "Kostka Plus" - klub skupia całe rodziny. Jest dodatkową ofertą biblioteki na atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu z rówieśnikami i rodziną. Celem jest nauka panowania nad swoimi emocjami, rozwijanie twórczości podczas projektowania gier i rozwijanie zainteresowań.
- Zaczytane Polesie - celem klubu jest popularyzacja czytania. Na spotkania zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 10 lat, wraz z rodzicem. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu. Na każdym spotkaniu czytamy fragment omawianej książki, dzieci dodatkowo wykonują prace plastyczne.
- Mamy czas -klub dla mam i dzieci w wieku od 1 do 3 lat, zajęcia mają na celu wsparcie mam, szukanie wspólnych tematów i zainteresowań. Wspólnie zawiązujemy relacje z czytelnikiem. Razem wykonujemy prace plastyczne, czytamy książeczki, prowadzimy zajęcia sensoryczne.
Filia nr 2
- #czytelnicyXYZ: międzypoleniowy klub biblioteczny -to grupa czytelnicza stworzona z myślą o mieszkańcach Świdnika. W skład, której wchodzą 2osoby 60+, 2 osoby 40+, 3 osoby 50+ i 4 osoby 14+ .Inicjatywa #czytelnicy xyz skupia się wokół międzypokoleniowej grupy czytelników i biblioteki, idealnego miejsca do rozwoju i realizacji różnorodnych działań, skierowanych do mieszkańców naszej gminy. Biblioteka, poprzez podzielenie się swoją przestrzenią, stała się doskonałym miejscem do organizowania różnorodnych spotkań, świetnie wpisującym się w potrzeby społeczności lokalnej. Dzięki bibliotecznej otwartości na to co nowe, członkowie grupy #czytelnicy xyz mogą rozwijać siebie, a dzięki ich działaniom rozwija się również biblioteka. Pomimo, że całe działanie koncentruje się na grupie czytelników, to „korzyści” z tej kooperacji są bardzo wymierne. Członkowie #czytelnicy xyz, mają dzięki bibliotece swoją ostoję, mają przestrzeń i wykwalifikowaną kadrę, która chce ich wspierać w realizacji planów, celów i pomysłów, a biblioteka ma za to międzypokoleniową grupę, która jest zawsze gotowa, by pomagać w różnych działaniach, by realizować wspólne pomysły, a także, by dzielić się swoimi umiejętnościami.
- Wyłącznik, czyli spotkania dla zabieganych kobiet- klub prowadzony przez kierowniczkę Filii nr 2. W każdy ostatni wtorek miesiąca spotykają się Panie, które chcą odetchnąć od codziennych obowiązków.... Nasza akcja pod hasłem „Wyłącznik" zapewnia wyłącznie pozytywną energię i dobrą atmosferę. Zapraszamy zabiegane kobiety do celebracji niedoskonałości, która jest tożsama z estetyką wabi-sabi, opierającej się na trzech zasadach:nic nie trwa, nic nie jest skończone, nic nie jest wieczne...
Filia nr 3:
- Klub Seniora -klub czytelniczy. Celem działań skierowanych do seniorów jest możliwość wspólnego spędzania czasu w bibliotece, integracja i aktywizacja psycho-fizyczna seniorów, zaspokajanie potrzeb kulturalnych, rozwijanie i podtrzymywanie zainteresowań poprzez kontakt z literaturą. Spotkania charakteryzują się luźną formułą, dzięki czemu uczestnicy mogą czuć się komfortowo. W spotkaniach mogą uczestniczyć wszystkie chętne osoby, które ukończyły 60 lat.
- Czas dla Nas -klub dla dzieci w wieku do lat 3. Spotkania mają charakter rodzinnych zajęć ogólnorozwojowych, uczestnikami są dzieci wraz z rodzicami/dziadkami. Celem spotkań klubu jest wspieranie i stymulowanie rozwoju psychomotorycznego dzieci. Zabawowa formuła zajęć sprzyja szybszej nauce i prawidłowemu rozwojowi. Zajęcia przygotowywane są na podstawie literatury fachowej dotyczącej rozwoju dziecka w pierwszych latach życia. Wszystkie działania opierają się na literaturze dziecięcej nawiązującej do głównego tematu spotkania.