Współpraca z UTW
Nasza biblioteka podjęła współpracę z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, która zaowocowała spotkaniami pod hasłem „Biblioteka miejscem spotkań”.
WARSZTATY LITERACKIE:
W naszej placówce cyklicznie w poniedziałki działają Warsztaty Literackie UTW, które prowadzi emerytowana polonistka, pani Halina Ciechomska. Zajęcia przybliżają studentom wiedzę z zakresu historii literatury polskiej i sylwetki jej twórców, ważne kierunki i wydarzenia kulturalne.
Zespół organizuje wieczory literackie dostępne dla wszystkich mieszkańców Świdnika, na których prezentuje wiersze różnych poetów jak również twórczość własną.
WARSZTATY PLASTYCZNE:
W zajęciach uczestniczą słuchacze, którzy chcą rozwiać swoje umiejętności z zakresu malarstwa i plastyki. Na zakończenie roku akademickiego prace uczestników warsztatów są prezentowane na wystawie w Galerii Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Anny Kamieńskiej w Świdniku. Zajęcia odbywają się w Ośrodku Terapii i Rozwoju przy ul. Hallera 9. Warsztaty prowadzą Panie Barbara Kasprzak i Agata Fijewska - Pajdowska.
Oprócz cotygodniowych spotkań w poniedziałki i środy w Bibliotece Głównej, słuchacze uczestniczą również w wielu imprezach kulturalnych, których organizatorem jest M-PBP w Świdniku. Grupa liczy kilkanaście osób. Prezesem uniwersytetu jest p. Andrzej Krygier.
Zainteresowanych odsyłamy na oficjalną stronę UTW.
Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Świdniku
ul. Hotelowa 6A lok. 1
Sekretariat czynny w czwartki od 10.00 do 11.00 i 15.00 do 17.00
Tel. 81 473 73 19
Współpraca ze Stowarzyszeniem LARIX
Nasza biblioteka współpracuje od 2012 roku ze Stowarzyszeniem Larix.
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca powstało w 2003 r. Założycielami Stowarzyszenia są osoby niewidome i słabowidzące, które chcą działać na rzecz swojego środowiska. Do 2007 roku członkowie Stowarzyszenia angażowali się w szereg inicjatyw, których celem było wsparcie niewidomych na rynku pracy, podnoszenie ich kwalifikacji w zakresie umiejętności pracy z komputerem oraz tworzenia technologii im przyjaznych.
Współpraca z nimi daje nam gwarancję, że kilka razy w roku będziemy otrzymywać kolejne książki i w ten sposób nieustannie wzbogacać zbiory cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób z dysfunkcją wzroku. Dzięki zdobywanym przez nas środkom, nagrywamy i nieodpłatnie udostępniamy ponad 250 nowych książek rocznie.
Książki te zostały nagrane przez Stowarzyszenie Larix w ramach różnych projektów realizowanych od 2007 r. Wszystkie książki nagrywane są w formacie zabezpieczonych plików mp3, tzw. Formacie Czytaka, w ramach licencji ustawowej. Zgodnie z obowiązującym prawem mogą ich słuchać wyłącznie osoby niewidome, z dysfunkcją wzroku uniemożliwiającą czytanie oraz inne osoby niepełnosprawne, które ze względu na swoją niepełnosprawność nie mogą utrzymać książki w ręku.
Akademia Niepodległości
M-PBP w Świdniku współpracuje z lubelskim oddziałem IPN w ramach cyklu wykładów pod nazwą "Akademia Niepodległości".
Wydarzenie opatrzone zostało hasłem #MojaNiepodległa i wpisuje się w jubileuszowe obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Akademia Niepodległości jest obliczonym na cztery lata (od grudnia 2017 do połowy 2021) cyklem spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwania granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia.
Cały cykl spotkań ma na celu nie tylko poszerzenie wiedzy, ale także formowania postaw, opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowej tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny oraz konkretne przesłanie. W ciągu roku odbędzie się pięć spotkań. Każdy rok akademicki chcielibyśmy zakończyć wręczeniem dyplomów oraz wpisem do specjalnie przygotowanego indeksu.
Organizatorzy:
- Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
- Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku
- Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świdniku
Patronat Honorowy:
- Waldemar Jakson burmistrz Świdnika
Współpraca z Biblioteką Narodową
W lutym 2019r. Nasza biblioteka, M-PBP w Świdniku, zawarła z Biblioteką Narodową umowę o współpracy, której celem jest wykorzystanie potencjału obu bibliotek, efektywne współdziałanie w zakresie ogólnokrajowej sieci bibliotecznej oraz podjęcie prac w ramach wspólnego środowiska katalogowego.
- rozwijanie, integrację i zapewnienie spójności zasobów bibliograficznych, współkatalogowanie zbiorów lokalnych i ich udostępnianie w zasobach Biblioteki Cyfrowej Polona, konsultacje bibliotekarzy przy tworzeniu deskryptorów, ujednolicanie dotychczas opracowanych rekordów,
- wzajemne wspieranie inicjatyw i działań zmierzających do zapewnienia kompletności zgromadzonych zbiorów (wymianę informacji na temat bieżącego wpływu publikacji, wymianę informacji o materiałach bibliotecznych dostępnych na rynku antykwarycznym i w ofercie aukcyjnej, wzajemne nieodpłatne przekazywanie dubletów ze swoich zbiorów),
- rozwijanie i łączenie zasobów informacyjnych przez wspólne prace dokumentacyjne, rejestracyjne i źródłoznawcze, scalenie i wspólne uzupełnianie baz bio-bibliograficznych i katalogów centralnych prowadzonych przez biblioteki, wzajemne cyfrowe udostępnianie zbiorów,
- współpracę i wymianę informacji w zakresie profilaktyki ochrony i konserwacji materiałów bibliotecznych.
W ramach porozumienia biblioteki będą podejmować wspólne inicjatywy i działania, uzgadniać stanowiska w sprawach będących przedmiotem ich zainteresowania i działalności, a także ułatwiać i wspierać współpracę specjalistów bibliotek. Celem porozumienia jest efektywne współdziałanie w zakresie ogólnokrajowej sieci bibliotecznej, której narzędziem realizacji będzie „e-usługa OMNIS”.
Edukacja:
Zachęcamy szkoły i przedszkola do współpracy i skorzystania z naszej oferty.
W celu ustalenia szczegółów prosimy kontaktować się z bibliotekarzami poszczególnych placówek.
Współpracujemy już z:
- I L.O. w Świdniku
- II L.O. w Świdniku
- Szkoła Podstawowa nr 3
- Szkoła Podstawowa nr 5
- Przedszkole nr 4
- Przedszkole nr 7
Biblioteki
M-PBP w Świdniku współpracuje z wydawnictwami i innymi bibliotekami.
Oto niektóre z nich biblioteki:
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Lublinie
- Miejska Biblioteka w Kraśniku
- Miejska Biblioteka w Piaskiach
- Gminna Biblioteka Publiczna w Mełgwi
- Gminna Biblioteka Publiczna w Rybczewicach
- Gminny Ośrodek Kultury w Trawnikach
Wydawnictwa: