Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Promocja książki „Długi kulturkampf" prof. Grzegorza Kucharczyka.
Bezpłatne bilety do odebrania w Wypożyczalni dla Dorosłych.
Zapraszamy Państwa na promocję książki „Długi kulturkampf. Pruskie i niemieckie wojny kulturowe przeciw Polsce w latach 1795- 1918" połączonej z wykładem historycznym prof. Grzegorza Kucharczyka.
Poświęcona okresowi zaborów książka Grzegorza Kucharczyka przybliża te działania państwa pruskiego, których celem było zneutralizowanie polskiego przekazu kulturowego i utrwalenie wizerunku Rzeczpospolitej jako kraju bez historii, społecznie i gospodarczo zapóźnionego. Jej podział przedstawiano jako dziejową konieczność, zaś trwałe wcielenie do Prus, a następnie Rzeszy Niemieckiej – jako szansę na rozwój cywilizacyjny.
Czy dla Prusaków przychodzących na anektowane ziemie polskie, najważniejsze były kwestie strategiczne, gospodarcze (zagarnięcie Gdańska) czy militarne?
Czy nazwę „Kulturkampf” należy tylko odnosić do bismarckowskiej wojny z Kościołem katolickim w latach 70. XIX wieku?
Co łączy Kulturkampf ze strategią „Mitteleuropy”?–między innymi na te intrygujące pytania odpowie w swoim wystąpieniu prof. Grzegorz Kucharczyk.
W długim dziewiętnastym stuleciu elity niemieckie rozwijały idee uzasadniające konieczność „pracy kulturowej” na Wschodzie. Grunt dla nich stanowiły wyobrażenie o pruskiej wyższości, mit kulturtregerstwa oraz głęboko już zakorzenione antypolskie stereotypy. Narracja o Polakach (czy szerzej: Słowianach) jako tych, których trzeba stale wychowywać, przewija się w niemieckim dyskursie politycznym oraz w literaturze i z czasem ewoluuje – w okresie Wielkiej Wojny przybierając już ton wyraźnie protekcjonalny, czy wręcz agresywny.
Opis wydawcy
fot. : https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzegorz_Kucharczyk
Grzegorz Kucharczyk to znakomity pisarz i publicysta, profesor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Historii PAN oraz Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół dziejów Niemiec i Prus, myśli politycznej i przemian kulturowych w Europie i Stanach Zjednoczonych w XIX i XX wieku, jak również relacji polsko-niemieckich w XIX i XX wieku. Autor kilkudziesięciu książek naukowych dotyczących tych zagadnień.
Patronat:
- Łukasz Reszka-starosta świdnicki
- Waldemar Jakson-burmistrz Świdnika
- Głos Świdnika
Lokalizacja
Patronat honorowy nad wydarzeniami biblioteki sprawuje Burmistrz Świdnika Marcin Dmowski
Wstęp wolny Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową
ul. Niepodległości 13
21-040 Świdnik
e-mail wypozyczalnia@bibliotekaswidnik.pl
Tel. : 751 28 04 https://bibliotekaswidnik.pl