Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim
Ilość miejsc ograniczona!
W sobotę, 15 października, zapraszamy na spotkanie autorskie z reżyserem Krzysztofem Zanussim i Barbarą Gruszką- Zych, autorką książki: "Życie rodzinne Zanussich".
Krzysztof Zanussi uważany jest za jednego z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina. Jego filmy odznaczają się niezwykłą oryginalnością, są zawsze przepełnione refleksją i trafną obserwacją. Reżyser porusza w nich problematykę moralną, psychologiczną, ukazuje życie wewnętrzne bohaterów. Artysta studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako wielki autorytet w dziedzinie reżyserii filmowej sprawuje liczne związane z tym funkcje. Od 1980 r. jest kierownikiem zespołu artystycznego, a następnie dyrektorem Studia Filmowego "Tor". W latach 1971-83 sprawował urząd wiceprezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w latach 1975-77 przewodniczącego Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Od 1987 r. jest członkiem Komitetu Kinematografii. Pracował również jako wykładowca min. w łódzkiej PWSTiF i National Film School w Wielkiej Brytanii. Krzysztof Zanussi zajmuje się również reżyserią teatralną, bywa scenarzystą, kierownikiem artystycznym, a także producentem. Artysta jest też autorem książek "O montażu w filmie amatorskim" i "Rozmowy o filmie amatorskim" oraz członkiem Akademii Filmowej przyznającej Felixy. 16 października 1998 r. odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi. Krzysztof Zanussi jest również posiadaczem tytułu doktora honoris causa moskiewskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Prowadzenie: Marek Rapnicki.
Marek Rapnicki (ur. 1955) – urodzony w Lublinie. W latach szkolnych mieszkaniec Świdnika. Ukończył archeologię (UMCS) oraz studia podyplomowe z dziedziny kulturalno-oświatowej (UW). Animator kultury, poeta, eseista, podróżnik, miłośnik Bałtyku. Od 1980 r. mieszka w Raciborzu. W 1989 r. przewodniczący Raciborskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. W latach 1990–2002 radny i działacz samorządu terytorialnego. Były dyrektor Raciborskiego Domu Kultury, następnie instruktor Raciborskiego Centrum Kultury. Inicjator wielu przedsięwzięć artystyczno-kulturalnych. Pomysłodawca, współzałożyciel, redaktor naczelny „Almanachu Prowincjalnego”, pisma literacko-kulturalnego, które redaguje od 2005 r. Opublikował m.in. tomy poetyckie „Ość” (1990), „Pieśń winnego” (1991), „Terytorium powiernicze” (2006), „Pan Amo prosi o głos” (2020), „Nieświęta ziemia” (2021) oraz zbiory eseistyczne „Późna miłość. Rzym według Marka” (2013) i „Książęta smaku. Rzym według Marka II” (2016). W roku 2021 otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Darmowe bilety na spotkanie do odbioru w Wypożyczalni dla dorosłych.
Ilość miejsc ograniczona!
Lokalizacja
Patronat honorowy nad wydarzeniami biblioteki sprawuje Burmistrz Świdnika Marcin Dmowski
Wstęp wolny Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową
ul. Niepodległości 13
21-040 Świdnik
e-mail wypozyczalnia@bibliotekaswidnik.pl
Tel. : 751 28 04 https://bibliotekaswidnik.pl